Bölüm Hakkında

Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü, 1993-1994 Eğitim-Ögretim yılında 30 öğrenci ile eğitime başlamıştır. İlk mezununu 1996-1997 Eğitim-Ögretim yılı sonunda vermiştir. Bölümümüz yalnızca Birinci Öğretim sınıfına öğrenci almaktadır. Her yıl 70 yeni öğrenci bölüme katılmaktadır. Öğrenim süresi dört yıl olan Tarih Bölümü’nden öğrenciler, “Tarihçi” unvanı ile mezun olmakta ve Tarih Lisans diploması edinmektedirler.

Bölümümüzden mezun olan öğrenciler; Kültür BakanlığıBaşbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, TBMM Kütüphanesi,Devlet İstatistik EnstitüsüGenelkurmay Başkanlığı Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı, Türk Tarih Kurumu Başkanlığı, Atatürk Araştırma MerkeziBaşkanlığı, Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı gibi kamu kurumlarında Tarihçi unvanıyla uzman ve mütercim olarak çalışma imkanı bulmaktadırlar.

Ayrıca Üniversitelerde Yüksek Lisans ve Doktora yapmanın yanında Araştırma Görevlisi, Uzman ve Okutman olarak görev yapma olanağı vardır. Tarih lisans programı içindeki derslere ek olarak, formasyon derslerini alan öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki İlköğretim Okulları ve Liselerin yanında özel okullar ile dershanelerde “ Sosyal Bilgiler ve Tarih Öğretmeni” olarak çalışmaktadırlar.

Eklenme tarihi :26.10.2022 09:11:45
Son güncelleme : 25.04.2023 12:42:08